subota, 31. ožujka 2018.

Saveti za prve dane sa novorođenčetom: Mamin zagrljaj je snaga za ceo život


Bebe su ličnosti u malom, koje tek rastu, pa nije dovoljno da budu samo nahranjene. One imaju potrebu za bliskošću, jer od trenutka presecanja pupčanika i razdvajanja od majke – osećaju strah.
Saveti za prve dane sa novorođenčetom: Mamin zagrljaj je snaga za ceo život Foto: Shutterstock
Mala količina kolostruma, odnosno prvi gutljaji koje beba posisa, modifikuju imuni odgovor novorođenčeta za čitav život, kaže dr Đurđica Ćećez, pedijatar na Klinici “Narodni front” u Beogradu.

Snaga kolostruma je do te mere značajna da mnogi neonatolozi nastoje da se tek rođenim, a bolešljivim bebicama da bar nekoliko kapi prvog majčinog mleka, kako bi se uspostavio pravi imuni odgovor.



Mamino mleko je važno i za odbranu bebinog organizma od ranih respiratornih i stomačnih infekcija, a njegov bogat sadržaj se utemeljuje kao imunološka zaštita (štiti čak i od malignih bolesti). Proces dojenja, odnosno taj prisni kontakt sa majkom – ima psihološki značaj za bebu, koja je spremna da odmah po rođenju sama dopuže do mamine dojke, pronađe bradavicu i počne da sisa! Ova veština je prirodna potreba novorođenčeta da nastavi kontakt koje je imalo sa majkom prethodnih devet meseci. Refleks sisanja je urođen, kao i refleks hvatanja (koji je razvijen do te mere da novorođenče može da se održava dok «visi», tj. dok se šačicama drži za dva mamina ili tatina prsta).

Kolostrum – prva prirodna ‘vakcinacija’
Kolostrum – prva prirodna ‘vakcinacija’
Prva trauma

Dr Đurđica Ćećez podseća da bebica u stomaku boravi u toploj, tamnoj sredini, gde sluša otkucaje maminog srca, rad njenih creva, šum plodove vode…

“A onda dolazi vreme rođenja, kreću kontrakcije i bebica izlazi napolje. Trauma rođenja je prva trauma sa kojom se sreće svako od nas: iz zaštićene sredine, koja obezbeđuje osećanje blaženstva i sreće, bebica stiže u spoljni svet – gde je dočekuju jako svetlo, oštri zvuci, često i pljesak po guzi da bi što bolje, što pre i što jače zaplakala.”

Pritom, niko ne razmišlja kako se to malo biće oseća u novoj, njemu nepoznatoj sredini! Šta bi se desilo sa nama kada bi nas deportovali u neku potpuno stranu sredinu, u kojoj ne znamo šta nas čeka?

Dojka kao izvor sigurnosti

Bebe imaju strah od napuštanja, tako da je mamina dojka izvor sigurnosti i ljubavi, jer beba ima potrebu da bude prihvaćena. Dok je u stomaku, to malo biće čitavim svojim telom, preko kože, oseća majku. Koža je i najveći receptorni organ, pa zato bebu najbolje smiri topao zagrljaj. Kako to izgleda u praksi?

“Često smo u prilici da čujemo zastarele stavove: «Nemoj da uzimaš bebu svaki put kada plače! Nemoj dugo da je držiš na dojci! Dovoljno je da sisa 15 minuta…». Sve je to pogrešno. Bebe su ličnosti u malom, koje tek rastu, pa nije dovoljno da budu samo nahranjene. One imaju potrebu za bliskošću, jer od trenutka presecanja pupčanika i razdvajanja od majke – osećaju strah. Dojenjem se uspostavlja najbliži, najintimniji kontakt, dragocen za bebu do te mere da u dojci traži i nalazi simboličnu zamenu za pupčanik. To su trenuci koji je podsećaju na vreme provedeno u materici, dok su ona i mama bili jedno, podsećanje na period sreće i blaženstva, period potpune zaštićenosti.”

Kengur efekat: Zbog čega je važan prvi zagrljaj majke i bebe
Kengur efekat: Zbog čega je važan prvi zagrljaj majke i bebe
Ja sam usamljena

Plač je svojevrstan govor bebe, ona plačem uvek nešto saopštava: da je gladna, mokra, da joj je hladno, ili da je nešto boli…

“Majke najčešće bebin plač tumače kao znak da je gladna, pa je stavljaju na dojku, gde bebica ubrzo zaspi. Zatim je spuste u krevetić, a ona uskoro ponovo počinje da plače. Majka je iznova stavlja na dojku, i… tako više puta. U strahu da beba plače zato što je gladna, majka misli da nema dovoljno mleka, pa olako prelazi na prihranjivanje. Moje iskustvo pokazuje da bebica plačem najčešće saopštava: «Uzmite me, plašim se», ili: «Ja sam usamljena!».”

Dodir kože najefikasniji

Dr Đurđica Ćećez savetuje majke da priviju dete uz sebe, na golu kožu – jer je to najbolji, najefikasniji način da se ono smiri. Pored toga, da bi potomstvo bilo zdravo i srećno, važno je da i mame budu srećne, zadovoljne, mirne, opuštene…

“Bebe su kao sunđer, sve upijaju. Bez obzira što nemaju do kraja razvijenu koru mozga, imaju veoma razvijen osećajni mozak, pa osećaju svaku emociju majke. To je takozvani limbički sistem, deo mozga u kojem su smešteni centri za osećanja. Inače, osećajni mozak utiče na imuni sistem. Kasnije dolazi pod kontrolu kore velikog mozga, a osećanja iz najranijeg perioda tu zauvek ostaju.”

Priča emotivne majke: Mamin zagrljaj – mesto gde vreme stoji
Priča emotivne majke: Mamin zagrljaj – mesto gde vreme stoji
Kad se beba uplaši

Majke su često preplašene, nedovoljno smirene, ne znaju šta beba hoće, nevešto prepoznaju njene potrebe, ne shvataju da je najbolje za bebu da je stave uz sebe – tako da čuje otkucaje maminog srca, da joj šapuću i maze je.

“Naše majke obično uzmu bebu i energičnim, odsečnim pokretima je ljuljuškaju. Pritom ispuštaju zvuk koji liči na šištanje, umesto da tiho pevuše i tepaju bebi. Ni grubo ljuljuškanje, ni zvuk koji zaista liči na šištanje – ne prijaju bebi, pa ona sve više unezvereno plače. Stvara se začarani krug: majka u strahu zato što ne zna šta je bebi, a beba neprestano uplakana. Ukoliko beba dugo plače, to dovodi do jakog negativnog emotivnog naboja, pa je potrebno dosta vremena da je smirimo.

Bez bebeće discipline

Dr Đurđica Ćećen naglašava da saveti u stilu: «Pusti je da plače, plačem razvija pluća, nemoj da je razmaziš, ne navikavaj je na ruke…» neće da usreće bebu.

“To su pokušaji da se disciplinuje malo biće koje još nema razvijenu koru mozga i koje ne može da se disciplinuje. Najviše što možemo da uradimo jeste da bebicu pravilno hranimo, da zadovoljavamo njene potrebe jer samo zadovoljno dete ima šanse da odraste u zdravu, uravnoteženu ličnost. Kao loš primer mogu da se navedu neka ratnička plemena, koja su imala običaj da decu disciplinuju od najranijeg uzrasta. I, šta se time dobijalo? Stidljive, nesigurne, na kraju agresivne osobe.”

Prvi bebini dani kod kuće: Saveti za negu novorođenčeta
Prvi bebini dani kod kuće: Saveti za negu novorođenčeta
Spremno za veliki svet

Kako da dete postane samopouzdano, otvoreno, spremno za komunikaciju sa drugim osobama? To se postiže upravo u ranom periodu odrastanja, kroz proces dojenja i bliskost sa majkom, koja bebici uliva osećaj sigurnosti. Na taj način se ostvaruje i generacijska veza roditelja i potomaka.

Dr Đurđica kaže da nije slučajno što se kod nas za trudnu ženu kaže da je noseća.

20 zadivljujućih promena u prvih godinu dana bebinog života

Prvih 12 meseci u bebinom životu veoma su intenzivni, a mnogobrojne promene u razvoju promaknu čak i roditeljima. Evo šta se dešava sa vašom bebom prvih godinu dana od rođenja.

Trudnoća je magično iskustvo koje traje devet meseci, a nakon, ponekad, “mučnog” prvog trimestra, mame se uglavnom naviknu na sve promene kroz koje njihovo telo prolazi.

Međutim, kada se vaša beba rodi, njen brzi razvoj će vas oduševljavati gotovo iz dana u dan.

Prva godina je puna prekretnica – kako onih koje su nam poznate iz svih mogućih priručnika, tako i onih kojih nismo ni svesni ili ih jednostavno rečeno i ne primećujemo.

Evo 20 zanimljivih činjenica i načina na koje se vaša beba menja i razvija u toku prve godine života:

1.Vaša ljubav, briga i naklonost su zapravo uzrok zbog kojeg mozak vaše bebe raste (što je i naučno dokazano).

2. Polovina bebinog sna u prvih godinu dana protiče u REM fazi.

3. Nakon šest nedelja od rođanja vaša beba će biti u stanju da ostvari kontakt očima.

4. Nakon šest meseci od rođenja vaša beba će početi da čita sa usana.

5. Bolje pripremite velike zalihe pelena – novorođenče mokri otprilike na svakih 20 minuta, što se u proseku smanjuje na svakih sat vremena do šestog meseca.

6. Bebe rastu u proseku 1,5 do 2,5 centimetra svakog meseca.

7. Između šestog i dvanaestog meseca, pigment (melanin) u očima bebe se aktivira, a njihova boja postaje stalna.

8. Prvi pravi osmeh na licu vaše bebice će se pojaviti otprilike između četvrte i šeste nedelje od rođenja.

9. Bebe se rađaju bez kolena, koja se neće u potpunosti razviti sve do šestog meseca.

10. Bebe mogu istovremeno da dišu i gutaju sve do sedmog meseca.

11. Bebina težina se duplira u toku prvih pet meseci od rođenja.

12. Iako bebe mnogo plaču, one ne proizvode prave suze. Prave suze se javljaju tek između prvog i trećeg meseca.

13. Bebe se rađaju sa oko 10 hiljada čula ukusa. Vremenom će polovina nestati.

14. Do prve godine vaša beba će razumeti oko 70 reči.

15. Bebin mozak lakše može da percipira muziku od izgovorenih reči.



16. U toku prve godine, otkucaji srca će se sa 180 u minutu smanjiti na 115.

17. Kada napuni devet meseci vaša beba će moći da vam maše.

18. Do prvog rođendana mozak vaše bebe će narasti 60 odsto.

19. Većina beba će između prvog i trećeg meseca izgubiti kosu sa kojom je rođena.

20. “Bebeći govor” će možda ići na živce vašim prijateljima, ali zapravo to je još jedan način kojim možete da podstaknete bebin razvoj.

izvor : fokus.ba

Greške neiskusnih roditelja: 7 stvari koje smo svi radili pre nego što smo shvatili da nema potrebe

Većina roditelja tek kada dobije drugo dete može da se osvrne i shvati koliko su preterivali sa nekim stvarima kada su dobili svoje prvo dete.

Kada dođe prva beba većina roditelja nije spremna i uvek je tu strah od nepoznatog. U strahu da se nešto loše ne desi ako ne ispoštuju ono što su pročitali u nekom priručniku o nezi bebe, često pribegavaju postupcima za koje kasnije shvate da su bile potpuno bespotrebne.

1. Terali ste dete da jede više nego što mu je potrebno
Maloj deci treba dosta manje hrane da bi zadovoljili dnevne potrebe svog organizma ali to je stvar koju većina roditelja, koji su se po prvi put našli u toj ulozi, ne shvataju.

Neretko će pribeći moljakanju ili pak kažnjavanju dok deca ne pojedu određenu količinu hrane za koju oni smatraju da im je potrebna.

Ali kada ste dobili drugo dete ili je neko iz vašeg okruženja dobio bebu, a vi ste ga posmatrali kako radi isto to -shvatili ste da kada dete bude gladno- samo će tražiti.

2. Bespotrebno ste budili dete
Da li ste se i vi sa prvim detetom slepo se držali rasporeda hranjenja ili igranja i zbog tih aktivnosti budili vašu bebu? Plašili ste se da neće zaspati tokom noći pa ste joj uskraćivali dnevne dremke? Budili biste bebu kada dođu gosto koji žele da je vide?

Kasnije ste shvatili da nijedan od navedenih razloga nije dovoljno dobar da probudite vašu bebu.

Ko želi da je vidi može to da uradi i dok ona spava a i zašto bi propustili retku priliku da na miru popijete kafu?

3. Perali ste sve što je palo na pod
U narodu se kaže da kada prvo dete pojede nešto sa poda, zabrinuti roditelji su u stanju odma da ga vode kod lekara, kada drugo dete u usta stavi nešto što je palo na pod, roditelji mu isperu usta i operu ruke, dok treće samo malo obrišu, eventualno oduvaju prljavštinu sa spornog predmeta. I ta priča nije nastala bez razloga.

Normalno je da nećete detetu dopustiti da stvalja u usta prljave stvari ili da živi u haosu, ali od malo prašine ili zemlje, ukoliko ste napolju, detetu sigurno neće biti ništa.



4. Kupovali ste isključivo organske namirnice
Na početku ste kupovali isključivo ekološke i organske kašice, domaće neprskano voće, a onda je sve organsko i neprskano polako zamenila svakodnevna hrana koju jedete i vi, koju samo izgnječite viljuškom i gledati vaše dete kako raste i razvija se sasvim normalnim tempom.

5. Prečesto ste menjali pelene
Roditelji praktično lebde oko bebe, posebno kada je u pitanju prvo dete. To podrazumeva često proveravanje i menjanje pelene čim se beba malo umokri.

Sada vam je verovatno jasno da nije bilo potrebe za tim. Pelena može malo da sačeka, nije neophodno da je menjate čim se beba upiški.

6. Kupovali ste skupu odeću
Prvom detetu obično se kupuje sve novo i, uglavnom, skupo. Kasnije shvatite da to i nisu ble najmudrije odluke.

Bebe vrlo brzo prerastu većinu odeće u uzrastu do prve godine a i stvari koje beba svakodnevno bljucka, žvaće i u kojoj puzi nema poente da budu preskupe.

7. Previše ste pazili
Kao i većina roditelja, iz straha niste dopuštali detu da skače, da se oznoji ili isprlja. Međutim, vremenom ili dolaskom drugog deteta shvatićete da “život pod staklenim zvonom” može više da šteti detetu nego da mu koristi, i postaćete opušteniji.


Vijesnici porođaja

Ako ste blizu termina, zasigurno se pitate kada će porođaj početi? Nekoliko tjedana prije porođaja žena može osjetiti neke nove simptome koji najavljuju skori porođaj.
Koji su to simptomi koje će trudnica osjetiti pred kraj trudnoće i kako ih prepoznati?

Dva do tri tjedna prije porođaja žena odjednom zamjećuje kako lakše diše i da joj se trbuh spustio. To se događa zbog toga što se donji dio maternice širi i što se djetetova glavica spušta u donji dio zdjelice. Dok, s jedne strane, disanje postaje lakše, s druge strane, sjedenje i hodanje postaju otežani. Kod prvorotkinja trbuh se spušta otprilike dva do četiri tjedna prije porođaja. Kod žena koje nose drugo dijete to se zbiva uoči porođaja, a kod njih katkad i ne dolazi do te pojave.
U posljednjem mjesecu trudnoće dolazi do ispupčenja pupka.
Nekoliko dana prije porođaja zamjetne su promjene raspoloženja, tako da žena može biti napeta, apatična ili pretjerano uzbuđena.
Dva do tri dana prije porođaja može doći do gubitka na težini, obično jedan do dva kilograma.
Unutar dva tjedna prije porođaja žena može primijetiti gust, rastezljiv iscjedak iz rodnice koji može biti lagano obojen krvlju. Boja sluzi može se kretati od žućkaste do prljavosmeđe. Ispadanje sluzavog čepa jasan je znak predstojećeg porođaja.
U predjelu križa i donjeg dijela trbuha pojavljuje se neugodna, lagana bol, a poslije i grčevi i probadanje.
Kada se može očekivati porođaj?
Trudnoća prema knjigama traje 40 tjedana, a u praksi 37 do 42 tjedna. Postoje teorije kako trudnoća traje ovisno o duljini mjesečnog ženinog ciklusa. Primjerice, žene kojima je prosječna duljina menstruacijskog ciklusa 21 dan, vjerojatno će roditi između 38. i 39. tjedna. Žene s dugačkim ili neredovitim ciklusom vjerojatno će roditi oko 41. tjedna.



Foto: Thinkstock
Tekst: I.T.

ROĐENE SU 2010. GODINE KAO IDENTIČNE BLIZNAKINJE. DANAS VAŽE ZA NAJLJEPŠE SESTRE NA SVIJETU!

2010.GODINE U KALIFORNIJI SU ROĐENE OVE SESTRE KOJE SE ZOVU AVA MARIJA I LIA ROUZ. RODITELJI OVIH KĆERKI SU UBRZO VIDJELI KAKO SU OVE DJEVOJČICE NESTVARNO LIJEPE I DA BI MOGLE BITI POPULARNE U BUDUĆNOSTI.

Kada su imale svega šest mjeseci, roditelji su razmišljali o tome da potpišu ugovore sa nekom modnom agencijom. Kada je sasvim slučajno okačila fotografiju svojih mezimica na Instagram, tada se njen život u potpunosti promijenio. Njihovim očima više niko ne može da odoli, a stariji brat je sa njima također pozirao.
Djevojčice su jako popularne, danas imaju sedam godina i imaju nekoliko stotina hiljada pratilaca na društvenim mrežama. Ljudi jedva čekaju da se objave neke fotografije ovih djevojčica kako bi lajkali i komentarisali. Zašto su one prozvane za najljepše sestre bliznakinje na svijetu možete se i vi sami uvjeriti u ovo. Uživajte u ovim fotografijama sad.
Devojčice su sve popularnije u svetu, pa iz dana u dan imaju sve više pratilaca na Instagramu i Fejsbuku.

Ljudi jedva čekaju nove fotografije, diveći se njihovoj lepoti.
Nema sumnje da će biti prelepe žene kad porastu.
Srećna i lepa porodica
.
Bliznakinje sa starijim bratom
.

IMA ŠESTERO DJECE, A KUĆA JOJ UVIJEK BLISTA: Duhovita blogerica (27) otkriva svoje trikove savršene organizacije!

Život Krechelle Carter (27) nije nimalo jednostavan. Sa šestero male djece ona uspijeva održavati kućanstvo u savršenom redu i kod nje je uvijek sve čisto i pospremljeno kao u katalogu.
Blogerica koja vodi stranicu Eight At Home, na duhovit način savjetuje kako sve imati pod kontrolom i nositi se s neredom. Nedavno je otkrila svoje male tajne uz pomoć kojih je toliko organizirana.
Djeca joj pomažu
Ova majka iz južne Australije nije jedna od onih koje skupljaju igračke za svojom djecom, već kaže da živi prema pravilu da djeca moraju pomagati u kućanskim poslovima. “Mi slikamo, gradimo utvrde, zaprljamo se vani; djeca se urnebesno zabavljaju, ali moraju počistiti za sobom”, napisala je Carter na blogu. “Igračke se vraćaju na svoje mjesto, prljava odjeća ide u pripadajuću košaru, a djeca si sama slažu krevete. Ja nisam njihov rob. Moraju imati obveze, i što je najvažnije, uživaju u njima.”
Krechelle Carter (2)
Redovito posprema
Carter kaže kako je njezina kuća uvijek besprijekorno organizirana jer je ona nemilosrdna prema stvarima koje zauzimaju mjesto, a ne služe ničemu. “Imam samo posuđe koje redovito koristim. Imam minimalno namještaja, dovoljno pokrivača za svakog od nas i to je to. Ne držim beskorisna s**nja”, priznaje. Ipak, svaki član obitelji ima pravo na jednu ladicu s glupostima. Sve ostalo što nije valjano pohranjeno ili je potrgano ide van.
Razvrstava stvari
Kako joj se kuća ne bi pretvorila u džunglu, blogerica ima trik zbog kojeg je kod nje sve pravilno pohranjeno. “Organizacija je ključ. Imamo ormarić za deke, kutiju za dinosaure, kutiju za umjetnička izražavanja, kutak za zamatanje darova, ormarić sa usisavačem, ormarić sa sredstvima za čišćenje – možete si zamisliti sliku”, objašnjava.
Krechelle Carter (3)
Iskorištava jutra
Mnogi roditelji s malenom djecom znaju koliko je teško ujutro izaći iz kuće, a ne zaboraviti nešto važno. Osim što se brine da njezino najstarije dijete na vrijeme stigne u školu, ova zaposlena majka kaže kako nikad ne zatvara vrata neuredne kuće. “Uvijek se pobrinem da djeca namjeste svoje krevete i počiste svoje sobe. Ako nešto uprljaju, čiste to dok izlaze iz kuće”, priznaje.
Krechelle Carter (4)
‘Generalka’ jednom tjedno
Iako smatra da je važno svakodnevno održavati kućanstvo, Carter jedan dan u tjednu odvaja za dubinsko čišćenje cijele kuće. Sve skupa traje oko dva sata, a u to vrijeme stigne pobrisati podove, oprati kupaonice, sudopere, promijeniti posteljinu, pobrisati prašinu s namještaja, hladnjak i mikrovalne pećnice. “Pustite neku motivirajuću glazbu i uhvatite se posla. Ja to volim raditi subotom ujutro”, otkriva.
Krechelle Carter (5)

Nema potrebe za usisavanjem
Blogerica ne vjeruje da se stalno mora izvlačiti usisavač. Ona radije koristi metlu kada nešto treba pokupiti s poda ili pošprica dezinfekcijskim sprejem tepihe. Svoju je metlu nazvala Peter i kaže kako joj je ona najbolji prijatelj. “Koristim je poslije večere, kad god se nešto prolije ili prospe. Zatim samo odlijepim krpu s nje i bacim je na pranje”, priča.
Krechelle Carter (6)

Voli mirisne svijeće
Ova se zaposlena majka kune kako mirisne svijeće dodaju notu luksuza u njezinu kuću. “Sladak miris je privlačan poput svježe protresena jastuka. Zbog njih vam se kuća doima svježe i miriše na jabuke”, zaključuje duhovita majka i objašnjava kako, iako drži do čistoće u svom domu, ipak dopušta djeci da uživaju u blatu i drugim prljavim dječjim navikama.
Izvor: net.hr

Bebe u trbuhu više vole da ih mazite nego da im pričate

Većina trudnica grozi se dodirivanja trbuha, a poznato je da većina ljudi voli bez pitanja kada vidi trudnicu prvo pomilovati trbuh. No, iako je ženama to toliko mrsko, istraživanje je pokazalo da bebicama ipak paše.

Već prije je dokazano da bebe reagiraju na glasove i glazbu koju čuju u maternici, pa upravo zato liječnici savjetuju roditeljima da pričaju bebi tijekom trudnoće. No, posljednje istraživanje do dovelo do jednog novog saznanja, a to je da bebe reagiraju čak i na dodir dok su još u majčinoj utrobi.
Studija je provedena na Sveučilištu Dundee u Velikoj Britaniji i u njoj su sudjelovale 23 trudnice koje su tada bile između 21. i 33. tjedna trudnoće.

Trudnice su promatrane tijekom tri različite aktivnosti, u razgovoru s bebom, tijekom dodirivanja trbuha i tijekom potpunog mirovanja.

Za razgovor s bebom stručnjaci su trudnice zamolili da čitaju dječje priče, tijekom maženja trbuha su trebale biti ispružene i rukama milovati trbuh, a tijekom mirovanja su morale udaljiti ruke od tijela ili ih držati na bokovima.



Bebe u trbuhu najjače su odgovarale tijekom maženja trbuha. Žene u kasnijim tjednima trudnoće osjetile su snažniju aktivnost i njihove bebe su tijekom maženja mnogo više dodirivale lice ili radile pokrete ručicama.

Istraživači su tako potvrdili da dodirivanje trudničkog trbuščića bebama daje snažan poticaj za kretanje, one više pokreću ruke, dodiruju glavu i rade više pokreta ustima tijekom maženja trbuha, nego što je to slučaj kada se bebi u trbuhu priča.

Postavlja se pitanje jesu li pokreti slučajni ili beba tijekom maženja nastoji dodirnuti svoju majku.
Spas za mnoge trudnice svakako je činjenica da je istraživanje provedeno samo na primjeru kada buduća majka mazi trbuščić, pa ne mora nužno značiti da bi se bebi svidjelo dodirivanje stranaca.

izvor : fokus.ba

Napredovanje novorođenčeta na težini: Koliko beba treba jesti?

Napredovanje težine kod novorođenčeta slijedi određene pravilnosti koje je važno znati. Prva od njih jest ta da novorođenče obično izgubi na porođajnoj težini prvih dana života što se smatra normalnim.

Zdravo, u terminu rođeno i dojeno dijete, obično izgubi oko sedam posto porođajne težine koju zatim nadoknadi za oko 14 dana poslije porođaja. Nekoj djeci je za to potrebno i 20 dana. Dijete treba određenu količinu mlijeka tijekom dana da bi preživjelo, a ona se mijenja iz dana u dan, posebno tijekom prvog mjeseca života:

1. dana života želudac novorođenčeta može primiti: od pet do sedam ml po obroku
3. dana života može primiti: od 22 do 27 ml po obroku
10. dana života količina će se povećati na: od 60 do 80 ml po obroku
Krajem 1. mjeseca obroci kod dojene djece kreću se: od 60 do 120 ml po obroku

Majčino mlijeko



Prvo mlijeko koje se pojavi obično unutar 24 sata od porođaja je kolostrum. Prvih tri do pet dana nakon porođaja, majka hrani dijete tim prvim mlijekom koje je gusto, žute boje i ima ga u malim količinama. Svaka kap toga mlijeka za dijete je izuzetna. Idealno za mali bebin želudac je 2 – 20 ml/3 dana. Ima zaštitnu ulogu jer se lijepi za stijenku crijeva i cijelog probavnog trakta, štiti ga te čisti. Prijelazno mlijeko javlja se između 6. i 13. dana, zrelo mlijeko otprilike 14 dana nakon porođaja.

Ritam hranjenja



Učestalost obroka, ritam hranjenja ili dužina podoja nisu sigurni znaci da dijete uredno napreduje. Patronažna sestra je ta koja će pomoći majci da se snađe u novim izazovima, podučiti je tehnikama uspješnog svladavanja početnih problema, ali isto tako napraviti stručnu procjenu daljnjih potrebnih postupaka. Ako je potrebno, dijete će se izvagati ili će se napraviti kontrolno dojenje da se procijeni količina pri pojedinom obroku, ali isto tako u razgovoru s majkom i procjenom izgleda i ponašanja djeteta, uputiti dijete i majku na daljnju obradu u pedijatrijsku ordinaciju.

Nije preporučljivo prečesto vaganje djeteta jer to ponekad može obeshrabriti majku. Može se dogoditi da težina par dana stagnira zbog majčine hormonalne slike ili zbog toga što dojenče ne napreduje svaki dan isto, što je sasvim normalno. Na kraju ćemo ipak uzeti u obzir ukupan napredak na težini u tom mjesecu, a često i prosjek ukupnog napredovanja podijeljeno s mjesecima života.

Izvor: Roditelji.hr

petak, 30. ožujka 2018.

NE TREBATE KUPOVATI TEST: Provjerite jeste li trudni pomoću paste za zube

Strah od neplanirane trudnoće vas može zateći i kada nemate novca ili ste previše ranjivi da odete do obližnje apoteke i kupite test.

U ovom slučaju vam može pomoći i pasta za zube. Ne, to nije čvrst pokazatelj da li ste trudni ili niste, ali radi po istom principu kao test. Koji god rezultat da dobijete, svakako se morate obratiti ljekaru za potvrdu.

U svim situacijama se savjetuje da se test obavi ujutru kada su nivoi HCG (hormon koji test prepoznaje) najviši.

1. Nabavite dvije čiste čaše (najbolje one za urin)

2. Mokrite u jednu

3. U drugu sipajte malo paste za zube. Jako je važno da bude čisto bijela.

4. Sada polako dodajte urin u tu čašu. Količina urina koji dodajete i paste koju ste istisnuli neka bude slična, samo to radite polako.

5. Pomješajte jedno i drugo dok ne postane pasta.

6. Sačekajte 3-5 minuta

7. Ako se ne bude ništa dogodilo – niste trudni! Međutim, ako sadržaj postane pjenušav i dobije plavičastu nijansu, onda treba da se javite ljekaru.

Inače, po istom principu radi i test za trudnoću – HCG u dodiru sa pastom za zube stvara hemijsku reakciju i boji je u plavo. Naravno, baš kao test za trudnoću, ni ova metoda nije provjerena, stoga je najbolje obratiti se ljekaru za detaljnije analize.

Izvor: novi.ba

Čim ustanem pojedem po jedan list čuvarkuće: Evo šta mi se desilo poslije nekoliko dana..

Čuvarkuća je biljka koju je najlakše održavati i oko koje se ne moramo mnogo brinuti, ali ona nam pruža mnogo ljekovitosti i pozitivnosti. Lako podnosi razne klimatske uslove, ali definitivno se ubraja u biljke koje imaju najviše ljekovitih materija u sebi. Može da pomogne u liječenju unutrašnjih oboljenja, ali i svih kožnih problema.

Dosta ljudi ima problema sa pojavom kurjeg oka, ali uz pomoć listova čuvarkuće to možete da uklonite u rekordnom periodu.

Osobe koje imaju kurje oko osjećaju jaku bol, ali u isto vrijeme dolazi i do poremećaja funkcije nekih od bitnih tjelesnih funkcija. Da bi riješili problem sa kurjim okom, ljudi uglavnom idu ljekaru, jer nisu svjensi da im ova biljka može biti od nevjerovatne pomoći.

Uzmite jedan list od čuvarkuće, sa njega uklonite kožicu, a onda postavite na kurje oko i preko fiksirajte sa flasterom kako se list ne bi pomicao.

Najbolje je ovo staviti dok ležite, jer tako ćete izazvati najbolji efekat.

Ukoliko se kurje oko nalazi duboko, onda ćete proces morati ponavljati nekoliko dana, kako biste ga u potpunosti uklonili. Koža oko kurjeg oka će se omekšati, a vi onda izvucite kurje oko.

Kada pojedete Iisku čuvarkuće, poboljšavate probavni sistem i djelujete na zdravlje cijelog tijela. Jačate imuni sistem i čuvate se od predstojećih infekcija. Dovoljna je samo jedna Iiska dnevno. Možete je posaditi u saksiju ili ispred kuće i veoma je lagana za izdržavanje.

Uvijek se okrenite prirodnim stvarima, jer su puno praktičnije i puno zdravije za cijelo stanje organizma.

Izvor: malisavjeti

Šanse za RAK DOJKE smanjite za čak 90%! Unesite OVO svaki dan u vašu ishranu…

Unos vitmina, a posebno vitamina D, može izliječiti rak ali i spriječiti njegov razvoj. Zdrava prehrana, vježbanje, oslobađanje stresa, takođe pomažu liječenje raka. Rak u mnogim slučajevima može biti povezan sa neodstatkom vitmina,a posebno vitamina D.

Dr. Cedric F Gardaland epidemiolog iz California-e je otkrio snažnu povezanost nastanka raka sa nedostatkom vitamina D. Ovaj vitamin uništava kancerogene ćelije, ako već imate rak. Osim toga odličan je i kao preventiva. Također, vitamin D može spriječiti prijevremeni poremećaj.

Trudnice ga trebaju više konzumirati zbog vlastitog zdravlja, a i zdravlja bebe (beba crpi klacijum). Jedite ribu, pijte mlijeko kako biste unijeli potrebne količine ovog vitamina. Imajte na umu da je prirodno liječenje mnogo uspješnije od klasičnog liječenja hemotrepijama.

Mnoge osobe koje su odbile hemoterapiju, odlučile su se za liječenje prirodnim lijekovima(voćem, povrćem, biljkama) i nisu se pokajale.

Zato jedite zdravo, izbacite nezdravu hranu i pazite da ne konzumirate genetski modifikovane proizvode(GMO) koji izazivaju rak. Za više postova o zdravlju slobodno posjetite našu web stranicu češće i podijelite sa svojim prijateljima.

Izvor:megagiga.info

POSLIJE OVAKVOG ČIŠĆENJA ORGANIZMA NESTAJU BOLOVI U LEĐIMA, VRATU, ZGLOBOVIMA

Jasno da sve štetne materije prave deponiju u organizmu pa je s toga važno sprovoditi čišćenje organizma od toksina.

Postoje razne metode detoksikacije i provjereni načini za čišćenje organizma. Ali, postoji i detoksikacija organizma sa pirinčem.

Uzmite obican pirinač, toliko supenih kasika, koliko imate godina (ako imate 35 godina, znaci 35 supenih kašika).

Dobro ga isperite i naspite u staklenu teglu. Teglu napunite toplom prokuvanom vodom, zatvorite poklopcem i ostavite u frižider.

Ujutru svu vodu iscijediti. Uzmite 1 punu supenu kašiku pirinča i kuhajte ga 3-4 minuta bez soli ( u drugoj, običnoj tekućoj vodi).

Pojedite ga na prazan stomak, poželjno do pola osam ujutru.

Preostali pirinač ponovo zalijte prokuvanom ohlađenom vodom i ostavite u frižider do sljedećeg jutra.

Ovu proceduru za čišćenje organizma ponavljajte svaki dan, dok ima pirinča u tegli.

Tajna metode se krije u zrnu pirinča, koje ima kristalnu strukturu. Kada se zrna potope u vodu, sa njih se spira skrob i pojavljuju se ćelije. Pirinač se vari u crijevima, a ne u želucu, njegova zrna djeluju kao absorbent (upijač). Sa ovom metodom pročišćavaju se crijeva, krvni sudovi, zglobovi i drugi dijelovi organizma od toksina, teških metala i drugih štetnih materija. Čišćenje organizma sa pirinčem pomaže da se normalizuje metabolizam i reguliše višak tjelesne težine.

Poslije tretmana osjećaćete se ne samo zdravije, već i mlađe. Postoji jedan uslov: poslije uzimanja pirinča ujutru poželjno da ne jedete i ne pijete najmanje 3 sata.
Poslije ovakvog čišćenja organizma nestaju bolovi u leđima, vratu, zglobovima.

Efekat tretmana nije trenutan, već postepen. Poslije dve nedjelje počinje pravo čišćenje organizma. I vi ćete ga primjetiti.

Toksini će se izbacivati putem urina i stolice. Boja urina će se promijeniti, postace mutna.

A vi ćete se osjećati sve ljepše i zdravije.

Poslije određenog vremena uzimanja pirinča aktivira se samočišćenje organizma, što će se i nastaviti samo, poslije tretmana u roku od nekoliko mjeseci. Po isteku, osjetićete odlične rezultate.

Ne zaboravljajte unosite tečnost u organizam – minimum 2l dnevno. Najbolje – vodu i zeleni čaj.

TRADICIJA KOJA OPSTAJE: KAKO SE KISELI KUPUS + LEKOVITA SVOJSTVA (RECEPT)

Kupus je jedna od retkih, ako ne i jedina, prirodna namirnica gde je čovek uspeo poboljšati prirodu, tj. povećati nutritivna svojstva kroz proces kiseljenja.

Naime, kupus kroz procese kiseljenja fermentacijom stvara izuzetno aktivan kobalamin (Vitamin B12), koji se inače nalazi isključivo u namirnicama životinjskog porekla. Iz tog razloga kiseli kupus je neizostavna prehrambena namirnica. Plus, u 100 g kupusa ima 50 mg vitamina C tako da se može odlično nositi sa prvacima kada je ovaj vitamin u pitanju, limunom, kivijem, narandžom.

Lekovita svojstva

1) osvežava duh i deluje na dobro raspoloženje, zahvaljujući boljem iskorišćavanju belančevina;
2) organizam čini otpornim na stres;
3) aktivira izmenu materija u mozgu i živcima;
4) podstiče izmenu gvožđa u krvi;
5) pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca;
6) stimuliše rad ćelija i deluje pomlađujuće;
7) pomaže kod izgradnje kostiju;
8) reguliše i smanjuje količinu masnih materija i holesterola u krvi, a isto tako i podstiče metabolizam masnih ćelija;
9) jača imunitet i povećava snagu mišića;
10) doprinosi obnavljanju istrošenog vezivnog tkiva.

Recept: Kako kiseliti kupus

Potrebno vam je 15kg kupusa / 1 kg soli ili 30kg i 2 kg soli.

Priprema:

Zreli kupus, čvrstih glavica, očistiti od oštečenih listova i oštrim nožem izdubiti “koren”. Napravljeno udubljenje ispuniti solju.
Dno bačve posuti so i na to slagati posoljene glavice kupusa, u prostore između glavica staviti čevtrtine kupusa ili po želji još manje delove. Ponekad znam izrendati kupus, posoliti i s takvim izrendanim kupusom puniti plastične vrećice koje se moraju izbušiti i čvrsto zatvoriti, te s takvim vrećicama se mogu ispuniti prostori između glavica kupusa, a kod upotrebe nije ga potrebno više rezati.
Kad smo poslagali sav kupus, još dodatno posolimo sadržaj bureta i dodamo vode da kupus bude gotovo sav u vodi. Ne treba biti sav stoga što će se njegov volumen smanjiti pa će “sesti” u bačvu u čemu mu pomažu utezi (kamen, vrečice s vodom, boce s vodom). Pre stavljanja utega dobro je staviti pritiskivač (plastični, drvene letvice).
Nakon nekoliko dana treba kupus prekontrolisati i dodati vode, ako je potrebno, a u sledećim danima skupljati penu koja se stvara na površini vode. Ponekad je potrebno oprati i utege. Kupus spremljen na taj način u dobrom prostoru može trajati do kasnoga proleća ukoliko ga zbog visoko vrednih sastojaka i finoće pre toga ne potrošite.

(Izvor: balkanspress.com)

Recite zbogom BORAMA i opuštenoj koži lica nakon umivanja ovom MOĆNOM smjesom

Danas ćemo otkriti recept koji će duboko očistiti pore i pomoći da se oslobodite mitesera i akni. Ova kombinacija će očistiti vašu kožu, uklonite višak prljavštine, i eliminirati crvenilo, akne, i ožiljci.

Nevjerovatno!
Sadrži dva neverovatno efikasana sastojaka, soda bikarbona i kokosovo ulje. Sode bikarbone je moćan i svestran sastojak koji se može koristiti u brojnim različite načine.
S druge strane, kokosovo ulje ima moćna ljekovita, hidratacijska i antibakterijska svojstva koja učinkovito njeguje, uslovljavaju kožu i smanjiti fleke kože.

Soda bikarbona i kokosovo ulje

Sastojci:
– 1 kašičica sode bikarbone
– 2 kašičice ekstra djevičansko kokosovo ulje

Način pripreme:
U maloj posudi miješati sastojke kako bi se pripremili pastu. Nanesite pastu na kožu i nježno masirajte kružnim pokretima. Zatim, ostavite da djeluje 5 minuta.
Nakon toga, isperite toplom vodom, i masirajte još jednom prilikom ispiranja. Kao što kokosovo ulje duboko hidratizira kožu, ne morate da stavljate hidratantnu kremu.

Izvor: infosavjetnik

LIMUN DIJETA ZA 14 DANA SKIDA 10 KILOGRAMA

Ako želite u potpunosti da izmjenite svoj izgled i smršate 10 kilograma, pored dobre volje, potreban vam je i limun! Ova dijeta brzo topi kilograme i masti, ali jača organizam i čisti krv i limfu.

Limun dijeta je plan za čišćenje organizma i gubitak težine koji će za 14 dana izvršiti detoksikaciju tijela i pomoći da izgubite i do 10 kilograma
Neki bi mogli reći da limun nije najbolji izbor voća za zdravu ishranu i gubitak težine. Uprkos svojoj popularnosti u kulinarstvu i za sokove, teško je zamisliti nekog da jede cijeli limun.

Srećom, ne morate da jedete limun tokom ove limun dijete. Umjesto toga ćete koristiti osobine limuna za sagorijevanje masti, što će vam pomoći da se oslobodite suvišnih kilograma.

Mnogi profesionalni dijetetičari i nutricionisti tvrde da limun sadrži sve potrebne elemente da razbije masti i zbog toga olakšava mršavljenje.

Pored svega ostalog, limun sadrži limunsku kiselinu, koja pomaže da se sagore masti, ubrza metabolizam, a pored toga i smanjuje apetit. Limunska kiselina doprinosi intenzivnijoj proizvodnji želučane kiseline, i, kao rezultat toga, poboljšava varenje. Zdrava limunova kora sadrži pektin koji pomaže regulisanje nivoa šećera u krvi.
Postoji mnogo različitih vitamina koji se nalaze u limunu, uključujući i vitamin C, po kome je najpoznatiji i koji jača imuni sistem, što je takođe važan faktor u procesu gubljenja težine. Generalno, limun je nevjerovatno voće sa kojim možete da očistite svoje tijelo, očistite krv i limfu, ubrzate metabolizam i pored toga da izgubite kilograme i spriječite neke bolesti.

Limun dijeta je vrlo jednostavna: svakog jutra prije doručka popiti određenu količinu limunovog soka pomiješanog sa vodom.

Savjet: isperite usta sa svježom vodom odmah nakon ispijanja soka od limuna zbog sprečavanja oštećenja zubne gleđi od limunske kiseline.

Dan 1: sok od 1 limuna pomiješan sa 1 čašom svježe vode.
Dan 2: sok od 2 limuna pomiješan sa 2 čaše svježe vode.
Dan 3: sok od 3 limuna pomiješan sa 3 čaše svježe vode.
Dan 4: sok od 4 limuna pomiješan sa 4 čaše svježe vode.
Dan 5: sok od 5 limuna pomiješan sa 5 čaše svježe vode.
Dan 6: sok od 6 limuna pomiješan sa 6 čaša svježe vode.

Dan 7: sok od 3 limuna pomiješan sa 10 čaša svježe vode. Dodati 1 kašiku meda i piti smjesu tokom cijelog dana.
Dan 8: sok od 6 limuna pomiješan sa 6 čaša svježe vode.
Dan 9: sok od 5 limuna pomiješan sa 5 čaša svježe vode.
Dan 10: sok od 4 limuna pomiješan sa 4 čaše svježe vode.
Dan 11: sok od 3 limuna pomiješan sa 3 čaše svježe vode.
Dan 12: sok od 2 limuna pomiješan sa 2 čaše svježe vode.
Dan 13: sok od 1 limuna pomiješan sa 1 čašom svježe vode.
Dan 14: sok od 3 limuna pomiješan sa 10 čaša svježe vode. Dodati 1 kašiku meda i pijte mješavinu tokom cijelog dana.

Ako vam je teško da pijete sve to odjednom, pijte koliko god možete, a ostatak ostavite za kasnije. Samo pazite da ga pijete najmanje sat prije obroka.

Ova dijeta se ne preporučuje osobama sa gastrointestinalnim problemima.

Limun dijeta je posebno efikasna u jesen ili proljeće, u vrijeme kada su našem tijelu potrebni dodatni vitamini i detoksikacija.

Ako kombinujete limun dijetu sa niskim unosom kalorija dobićete još bolje rezultate! Jedite pet malih obroka ali zaista malih, nemojte se prejedati, nemojte jesti bilo kakve tjestenine, peciva ili bijeli hljeb.

Zaboravite na gazirana pića, slatke sokove ili alkohol. Grickalice čips, flips, slatkiše i slično izbjegavajte.

Izvor: fokus

Stavila je prije spavanja listove kupusa na grudi i noge a kada se probudila, osjetila je nešto u svom tijelu što nikada nije do tada

Stavila je prije spavanja listove kupusa na grudi i noge a kada se probudila, osjetila je nešto u svom tijelu što nikada nije do tada!
Nekoliko savjeta za korištenje kupusa u neuobičajene svrhe. Pretpostavljamo da vam nije palo na pamet koliko je kupus zdrav!

1. Otok
Kupus ima anti-inflamatorno svojstvo, pa je odličan protiv upala. Stavite nekoliko listova kupusa na nateklo područje i ostavite preko noći. Samo se potrudite da ne zatežete previše.

2. Tiroidna žlijezda
Kupus pomaže pravilnom funkcionisanju ove žlijezde. Stavite nekoliko listova kupusa na vrat, obmotajte zavojem i ostavite preko noći. Ujutru ćete sigurno primjetiti razliku.

3. Glavobolje
Stavite nekoliko listova kupusa na sljepoočnice i navucite kapu kako listovi ne bi spadali. Glavobolja bi trebalo da prestane.

4. Bol u grudima
Mnoge žene osjećaju bol u grudima, pogotovo kada doje djecu. Ovo je veoma nelagodna situacija, a kupus će sigurno pomoći.

5. Astma
Najveći broj zelenog lisnatog povrća pomaže kod bolesti disajnih puteva, potvrdila je studija australijskog Univerziteta Melburn. Ovo povrće bogato je vitaminima A, C i B6, gvožđem, kalcijumom i vlaknima.

6. Rak materice
Svež kupus, a i njegov sok imaju antivirusna i antibakterijska svojstva. Pospješuje metabolizam estrogena i štiti od raka dojke i materice.

7. Katarakta
Kupus je bogat beta karotenom, što ga čini odličnim za prevenciju od katarakte.

8. Čir na želucu
Isjeckajte pola glavice kupusa, posolite i iscijedite jedan limun. Ostavite da odstoji. Dnevno bi trebalo piti 3-4 čaše ovog soka.

9. Malokrvnost
Kupus sadrži mnogo hlorofila, mineralnih soli i vitamina te se preporučuje malokrvnim osobama, bilo da je sirov ili kuvan na pari.

10. Kupus kao lijek
Ako želite da maksimalno iskoristite pogodnosti koje kupus daje, onda ne bi trebalo da ga kuhate dugo, dinstate ili pržite jer onda gubi hranjive materije, a ostaju samo vlakna koja baš i nisu pogodna za nas.

izvor: biljni-lijek.club

Ove tri stvari otkrivaju koje jaje je od BOLESNE KOKOŠKE, a koje je ZDRAVO? (FOTO)

Nemamo svi tu privilegiju da domaća, sveža jaja dobijamo od bake sa sela, pa smo stoga primorani da ih nabavljamo u marketima ili na pijaci. Zato je jako važno da naučite da razlikujete zdrava i dobra jaja od onih drugih.

Mnogi ljudi ne prave razliku između zdravih, organskih jaja i onih nezdravih i nisu upućeni u to koliko ono što se nudi po prodavnicama može biti loše po nas. Zato se uvek vodite ovim pravilima.

Boja žumanca

Ako iz prve niste uspeli da pogodite koje jaje na slici iznad je najzdravije, donosimo vam pravi odgovor. Jaje sa tamno narandžastom bojom je najbolje i potiče od zdrave kokoške. Ono sa žutim žumancetom je kupljeno u velikom supermarketu i dobija se od kokoške koja raste u fabrici, bez sunčeve svetlosti, ni prozora.



Jaje sa svetlo narandžastim žumancetom je kupljeno na pijaci i potiče iz velikih domaćinstava gde uslovi nisu toliko strašni kao kod onih iz velikih fabrika.

Osnovno pravilo je – što više pilića farma proizvodi, to je niži kvalitet jaja i mesa. Žumance je tamnije boje ukoliko kokoška jede više proteina, a svetlije ako se hrani samo kukuruzom.

– Ukoliko nameravate da kupite organske proizvode, prethodno bi trebalo da imate uvid u sertifikat, kao i da znate čime se hranila kokoška koja je nosila ta jaja. Organska jaja su svakako zdravija od konvencionalnih koja kupujemo u supermarketina, a pored toga što ne sadrže hormone i antibiotike i njihova nutritivna vrednost je veća – ističe nutricionista Milka Raičević, a osim boje žumanceta ocenjuju se još neke karakteristike jajeta.

Jaja su odličan izvor vitamina i zdravih masnoća

Debljina žumanceta

Što deblje, to bolje! Zdravija jaja teže da budu deblja i punija hranjivim sastojcima.

Debljina ljuske

Teško je oceniti ljusku samo na osnovu pogleda! Trebalo bi razmotriti izgled ljuske i utvrditi njene karakteristike. Zdravije jaje imaće jaču i deblju ljusku. A ako nekad nemate ni vremena da ustanovite debljinu ljuske, sasvim su za testiranje dovoljne prethodne dve stavke.

(BalkansPress / Žena.blic.rs)

KURKUMA: Definitivno najzdravija biljka! Evo kako je uzimati za najbolje rezultate (RECEPTI)

Kurkuma je postala broj 1 svih zdravih biljaka na svetu! Ona pruža toliko širok raspon zdravstvenih prednosti da je to jednostavno zapanjujuće!

Kurkuma sadrži kurkumin, identifikovan kao osnovni aktivni sastojak, koji postiže više od 150 potencijalno terapijskih delatnosti, a uključuje antioksidativna, protivupalna i antikancerogena svojstva. Ne postoji nijedan drugi prirodni sastojak na svetu koji je efikasniji za smanjenje upala u telu od kurkume!

Ali morate osigurati da moćnu kurkumu vaše telo koristi ispravno. U tu svrhu morate naučiti kako je konzumirati.

Kao prvo, nabavite kurkumu eko uzgoja u prahu. Lako se nalazi i lako se dozira. Ne morate se zamarati sa svežim korenom koji se u zadnje vreme može kupiti u bio trgovinama. On liči na đumbir i slično se i priprema (ista biljna porodica).

Kurkuma je topiva u ulju, što znači da biste je trebali kombinovati s nekom masnoćom za optimalnu apsorpciju hranjivih sastojaka. Priprema se najčešće s organskim devičanskim uljem kokosa ili ekstra devičanskim maslinovim uljem.

Dnevna preporučena količina kurkume bi iznosila od 3 g do 10 g (izbrojite direktno uzimanje i dodavanje hrani), s vremenom se još malo može povećati.

Dakle, otprilike 1 supena kašika kurkume je preporučeni dnevni unos za odrasle. Za maksimalni učinak trebali biste to uzimati na dnevnoj bazi ili barem tri puta nedeljno.

Starije osobe i deca mlađa od 6 godina trebala bi smanjiti dozu na pola (1/2 supene kašike) jednom nedeljno prvi put, a zatim povećati iznos do doze koja odgovara pojedincu. Ako kurkuma uzrokuje probavne smetnje ili nepoželjne reakcije, posavetujte se s lekarom.

Važno: Kombinujte kurkumu i crni biber kako bi maksimizovali učinak. Kada se ovo uzme zajedno, crni biber povećava bioraspoloživost kurkume od 2000%.

Savršena kombinacija: kurkuma, maslinovo ulje i crni biber

Pažnja! Nikad ne uzimati na prazan želudac.

Ako se borite s žučnim kamencem, konsultujte se sa svojim lekarom pre nego što kurkumu dodate u svoj prehrambeni plan (kurkuma povećava proizvodnju žuči i može pogoršati vaše stanje)

Nemojte je kombinovati sa lekovima protiv zgrušavanja krvi poput aspirina, ibuprofena ili varfarina (marivarin, martefarin), jer kurkuma, takođe, razređuje krv.

Koji je najbolji oblik konzumiranja?

Većina ljudi je dodaje u šoljicu toplog mleka.

Najpopularnija kombinacija je ovo – ZLATNO MLEKO (recept na linku).

Takođe, poznat recept je i onaj dr C. Andersona: Pomešajte 1/4 supene kašike kurkume s 1/2 supene kašike maslinovog ulja. U to dodate veći prstohvat svežeg samlevenog crnog papra. Ta tri sastojka pomešajte u čaši. Možete ovu smjesu konzumirati samu, ali je i dodavati raznim jelima, supama i salatama. Samo pripazite da ako ih koristite u kuvanim jelima, da ove sastojke ne prokuvate previše, već da ih dodate na samom kraju. Ako ih konzumirate same, pomešajte ih s malo vode.



Popularan je i čaj od kurkume:

– 1 šoljica tople (ne vruće) vode
– ¼ supene kašike kurkume
– Sok od pola limuna
– Prstihvat cimeta (proizvoljno)
– 1/8 supena kašika meda (ne metalna)
– supena kašika kokosovog ulja

Priprema: Nakon što zagrejete vodu, dodajte kurkumu, limunov sok i med, kašiku kokosovog ulja i dobro promešajte. Kurkuma će se spustiti na dno šoljice, tako da i dalje nastavite mešati vodu dok pijete i tako ćete iskoristiti sve prednosti kurkume. Pobrinite se da vodu popijete dok je još topla.

Ako ste bolesni ili želite maksimalan učinak kurkume, možete kupiti i preparat Kurkumin, izdvojeni aktivni sastojak kurkume. On je izuzetno jak i posavetujte se sa stručnjakom pre njegovog uzimanja.



Dodavanje kurkume kod kuvanja je vrlo popularno i praktično jer ona daje lepu žutu boju, a nema ukus koji skroz preuzima aromu jela. Kurkumu možete koristiti u pripremi slatkih i slanih jela. Možete je dodati u rižoto, voćne salate, salatne dresinge, jela od povrća, umake, kus kus, krumpir, palačinke, kolače… Obično je dovoljno samo 1/2 – 1 kašika kurkume. Nemojte preterati, jer će jelo imati previše intenzivan miris. Kurkumu, kada je to moguće, dodajte jelima pri kraju jer ćete tako maksimalno sačuvati njena lekovita svojstva.

Ako vam uopšte ne odgovara ukus kurkume, možete je konzumirati i u obliku kapsula. Kupite prazne kapsule u apoteci i sami ih punite prahom kurkume i popijte 2-3 kapsule dnevno uz obrok. Ako ste vegetarijanac, tražite kapsule bez želatina. Jako praktičan način uzimanja kurkume!

Prah kurkume dobro je čuvati u tamnim staklenim bočicama na tamnom, suvom mjestu (ne u frižideru), iz razloga što kurkumin gubi svoju boju i oštrinu izlaganjem direktnom svetlu.

(Izvor: Atma.rs)

EVO KAKO DA OTERATE NEGATIVNU ENERGIJU OD SEBE I IZ KUĆE: Prva i treća stvar su NAJVAŽNIJE! Posle ovog život će vam krenuti na BOLJE

Ukoliko se osećate malaksalo, bolesno, tužno i ranjivo, vreme je da od sebe oterate negativnu energiju. Ukoliko ovih dana osećate nemir i negativnu energiju koja vas okružuje i guši vreme je da preduzmete nešto po tom pitanju.

Stari provereni metod da od sebe, ali i iz kuće oterate negativnu energiju je da upalite tamjan, da okadite kuću, zapalite sveću i prekrstite se. Kada se tamjan topi na žeravici, kolutovi dima dižu se ka plafonu šireći svoj prijatni miris. To podizanje dima ka plafonu simbolično predstavlja uzdizanje naše molitve ka Bogu.

Kako biste se rešili negativne energije i loše sreće, pratite ova tri koraka:



1. Okadite kuću

Kroz celu istoriju čovečanstva, tamjan je upotrebljavan prilikom lečenja raznih bolesti. U aromaterapiji, tamjan se koristi za ublažavanje i lečenje depresije, histerije, stresa i napetosti. Smatra se da inhaliranjem ili jednostavnim udisanjem tamjana možemo ublažiti probleme sa disanjem kao što su: alergije, astma, bronhitis, sinusitis, prehlade itd.

Veoma je bitno da kada zapalite tamjan sa njim prođete kroz celu kuću i tako izvršite energetsko čišćenje doma. Bitno je da vam kuća pri tome bude pospremljena i da se vi nakon toga istuširate kako bi sa sebe sprali negativnu energiju. Ovaj ritual možete ponavljati kada god osetite potrebu za tim. Poznata je činjenica da tamjan ubija bakterije u vazduhu i da ta „sterilna sredina“, bez bakterija, traje i do mesec dana.

2. Zapalite voštanu sveću u kući

Prilikom kađenja kuće, obavezno zapalite jednu voštanu sveću. Njen plamen će vam pomoći da se povežete sa nečim višim, ali i sa svojom unutrašnjom snagom i mudrošću. Ukoliko imate neku muku, nedoumicu, žaljenje ili kajanje, bitno je da zapalite sveću i da svoj bol pošaljete preko plamena sveće. Sa tim ćete uspeti da odagnate baram deo problema koji vas pritiska. Stari Egipćani su verovali da jednostavno gledanje u plamen sveće pomaže običnom čoveku da se poveže sa Bogom i da će mu Bog pri tome pomoći i zaštiti ga.

3. Prekrstite se

Ruski naučnicu su nedavno izneli fascinantna istraživanja prema kojima su otkrili da svi mikrobi nestaju iz vode ako se ona prekrsti. Naučnici su ustanovili da voda menja svoju strukturu, postaje „čistija“ onaj momenat kada se nad njom pročita molitva „Oče naš“ i kada se voda prekrsti. Delovanje časnog krsta na telo čoveka ima isto fascinatnu moć.

Naime, isto istraživanje sprovedeno u Moskvi, u laboratoriji medicinsko-bioloških tehnologija “NII”, otkrilo je da kada se čovek prekrsti on postaje znatno smireniji i vaća istinski duševni mir. Stoga na vama je samo da odvojite par minuta, isključite kompjuter, telefon i televizor i izvršite ova tri jednostavna rituala. Negativna energija u kući će se znatno smanjiti, a vi ćete biti dosta smireniji.

(BalkansPress / Stil.kurir.rs)

četvrtak, 29. ožujka 2018.

Kaša koja rastvara tromb: Ruski recept, spas za sve koji pate od proširenih vena

Oni koji su probali kažu da ova kaša stvarno pomaže.

Preporučuje se svima koji imaju probleme sa zapaljenjem površinskih vena i koji pate od proširenih vena.

Sve što vam je potrebno da biste napravili jeste:
250 g bijelog luka
15 limunova

U blenderu sameljite bijeli luk. Dodajte dobro oprane limunove (sa korom) i sve zajedno blendujte.

Sve dobro izmiješajte i sipajte u staklenu teglu. Teglu nemojte zatvarati poklopcem, već prekrijte gazom.

Pijte jednom dnevno po jednu supenu kašiku ove mješavine, uz čašu tople vode. Čuvajte u frižideru i konzumirajte redovno.

Izvor: http://korisnisavjeti-najboljirecepti.info

IZLIJEČIO JE HILJADE LJUDI: ČIR i ostale bolesti crijeva će nestati za samo 7 dana

Da li ste znali da čir na želucu možete da izliječite za sedam dana?
Ono što će vam pomoći kod stomačnih infekcija i osloboditi vas crijevnih muka jeste kora nara, a sve što treba da uradite jeste da je osušite, a po potrebi pripremate kao čaj.

Priprema:

Odnos suhih kora nara i ključale vode je 1:20. U prethodno ugrijanu toplu šolju ili čašu stavite 10-12 grama suhih kora nara i prelijte sa 200 ml ključale vode. Pokrijte tacnom.

Ostavite da odstoji 25-30 minuta, pa popijte. Kore ne bacajte!

Čim popijete čaj, lečenje je počelo.

Za izlječenje čira na želucu, kore nara konzumirati na sljedeći način:

Nakon što odstoji 25-30 minuta, čaj možete popiti. U toku dana popijte polovinu (90-100ml) 4 puta, u približno jednakim porcijama i u približno jednakim vremenskim razmacima, po 20-25 ml.

Ne treba ga piti svakog dana, već svakog drugog.

Izvor: novi.ba

RECEPT ZA PRAVU ORAHOVAČU: Stari lek za štitnu žlezdu i ubrzavanje metabolizma

Naši stari su obožavali liker od zelenih oraha. Dobro su znali da je on delotvorniji od mnogih lekova. Orasi leče najrazličitija obolenja, a izuzetno pomažu za probleme štitne žlezde, grla, respiratornih puteva kao i bronhitisa ali i za ojačavanje imuniteta.

Narodna medicina preporučuje orahovaču za lečenje anemije, ali i kao prvu pomoć kod stomačnih tegoba i za ubrzavanje probave. Sada je pravo vreme za branje mladih, zelenih oraha i za pravljenje likera od oraha ili orahovače.

Potrebno vam je:

– 40 mladih oraha,

– 1kg meda,

– 1l rakije





Priprema:

Stavite rukavice i mlade orahe iseckajte, stavite ih u veću staklenu teglu pa preko njih dodajte 1kg meda i 1l rakije. Zatvorite odgovarajućim poklopcem pa ostavite da tegla stoji na suncu 40 dana. Povremeno promešajte sadržaj plastičnom kašikom.

Primena:

Svako jutro na prazan želudac popijte po jednu malu, rakijsku čašicu ovog likera. Orahovača je izuzetno bogata jodom pa je stoga preki lek za bolesti štitne žlezde. Pre posluživanja, orahovaču blago promućkajte kako bi se podigao lekoviti talog. Kao aperitiv, orahovaču služite sa ledom i kriškom limuna.

izvor:stil-kurir

ČAJ OD RUZMARINA ZA RAVAN STOMAK I BRŽI METABOLIZAM: Čisti otrove iz tela i topi kilograme

Poboljšajte varenje i izgubite višak kilograma!

Čaj od ruzmarina poboljšava varenje i omogućava da iskoristite najvažnije sastojke iz hrane tako da i niskokalorična dijeta održava organizam u zdravom stanju..

Prelijte 2 kašike čaja od ruzmarina sa 300 ml ključale vode i ostavite da stoji 5 minuta, pa nacedite sok od pola grepfruta i dodajte seckane kriške druge polovine voćke.



Možete piti odmah, a maksimalna dozvoljena količina je 3 šolje ovog napitka dnevno.

izvor:stil

Iskustvo baštovana: Evo kako da napravite jeftin plastenik (FOTO – KORAK PO KORAK)

Baštovan Dejvid Lefernej napravio je plastenik za manje od 50 evra, ali je pri tome koristio dosta recikliranog materijala…
plastenik-50e
Ovaj plastenik je širok oko 3,3 metara i dugačak blizu 5, a najviša tačka luka doseže do 2,3 metara. Naravno, Dejvid kaže da svako može da prilagodi dimenzije svojim potrebama, ali da je za manje plastenike namenjene skromnim kućnim potrebama dovoljna širina između 3 i 3,5 metara.
Po njegovoj kalkulaciji, ova širina može da obuhvati 2 reda sadnica i vrlo široku stazu između njih, dovoljnu da može da prođe kosilica za travu.
Svoje iskustvo Dejvid je izložio na sajtu posvećenom baštovanstvu pod nazivom “Dorgarden”, na kojem se mogu naći i drugi saveti u vezi s baštovanstvom.
Kako Dejvid napominje, treba biti oprezan sa promenama dimenzija. Naime, svaka promena u razmeri može da bude rizična jer luk treba da bude takav da se na krovu ne zadržava eventualni sneg i da kiša može lako da se sliva. Takođe, nije dobro ni da se kosi zidovi spuštaju do zemlje pod suviše oštrim uglom – zbog male visine nećete moći ni da koristite zemljište uz zid.
Dejvid je započeo konstrukcijom prednjeg i zadnjeg zida i to u svojoj garaži – na podu je obiležio razmjere i savio poluobruče od plastičnih cijevi (slika 1).
plastenik-1
Krajevi savijene cijevi pričvršćuju se za drvenu letvu pomoću šrafova (slika 2).
plastenik2
Dok je konstrukcija na podu, obilježite veličinu vrata koja vama odgovara i dodajte adekvatne letve da formirate ram (slika 3).
plastenik-3
Učvrstite uglove pomoću ljepka, a cijev dodatno pričvrstite šrafovima. Dejvid je upotrebio i plastične obujmice (slika 4) ali vi možete da se poslužite i žicom.
plastenik-4
Ovakav sistem daje relativno laku ali dovoljno otpornu konstrukciju. Važno je da uz ivice obruča bude dovoljno drvenih elemenata uz koje ćete moći da pričvrstite plastičnu foliju (slika 5).
plastenik-5
Plastičnu foliju zategnite preko cijevi, presavijte do unutrašnjeg dijela rama i pričvrstite heftalicom (slika 6).
plastenik-6
Pažljivo odsjecite višak folije (slika 7).
plastenik-7
Isjecite foliju na mjestu gde će biti vrata, ostavite desetak centimetara za prevrtanje folije preko letvi (slika 8).
plastenik-8
Prevrnite višak folije preko letvi i pričvrstite heftalicom (slika 9).
plastenik-9
Obilježite lokaciju za prednji ram na tlu i postavite metalne stubove (slika 10).
plastenik-10
Dejvid je iskoristio neke preostale stubove od prethodnog projekta – pošto je građevinac, ima dosta materijala koji može da reciklira. Za stubove je pričvrstio ram za prednji dio staklenika – onaj sa vratima, koristeći neobične, ogromne plastične obujmice (ali preporučuje i upotrebu jače nerđajuće žice) – slika 11.
plastenik-11
Na isti način je postavljen i zadnji dio plastenika a onda je između prednjeg i zadnjeg rama zategnut građevinski konac kako bi se obilježila mjesta za “rebra” plastenika (slika 12).
plastenik-12
Za ankere “rebara” upotrebite gvozdene šipke, a razmak može biti oko 0,8 m (slika 13).
plastenik-13
Sada vam za instaliranje PVC cijevi za “rebra” treba dva minuta – isječene dijelove samo navucite na ankere od šipki (slika 14).
plastenik-14

Pošto u Dejvidovom kraju često padaju obilne kiše, odlučio je da plastenik učvrsti i dužnim lajsnama (slika 15).
plastenik-15
Sa strane je dodao i dužne letve (slika 16).
plastenik-16
Isjekao je plastičnu foliju za “tijelo” plastenika i pripremio dugačke letve koje će je pridržavati po ivicama (slika 17).
plastenik-17
Plastiku je pričvrstio za letve a onda je bilo dovoljno samo da prebaci tako napravljenu rolnu preko konstrukcije (slika 18). Letve je podvukao pod konstrukciju prednjeg i zadnjeg rama i pričvrstio ih.
plastenik-18
Kako Dejvid kaže, čitav ovaj opis ostavlja utisak da je u pitanju veliki posao, ali potrošio je zapravo mnogo manje vremena nego što se to čini.