subota, 3. ožujka 2018.

KOLIKO DUGO JE NAJBOLJE DOJITI DIJETE? Najnovije otkriće pobija sve dosadašnje teorije

Dosad se znalo za neke kratkoročne prednosti dojenja, poput gubljenja nakupljenih kilograma, snižavanja razine kolesterola u krvi, regulacije tlaka i glukoze. Ipak, čini se da nije samo to.

Različiti su stavovi kada je riječ o dojenju i koliko ga drugo treba prakticirati, je li za dijete bolje ako ga se doji dulje od prosjeka ili to ima negativne učinke… Bilo kako bilo, uvijek se u središte rasprava stavlja dobrobit za dijete, dok se premalo govori o tome kako dojenje utječe na majku.

Za majčino optimalno zdravlje te manji rizik od srčanog i moždanog udara kasnije u životu, dijete valja dojiti punih godinu dana, pokazuje istraživanje. Da budemo još precizniji, što dulje majka doji dijete, to je bolje za njezino kardiovaskularno zdravlje.

Dosad se znalo za neke kratkoročne prednosti dojenja, poput gubljenja nakupljenih kilograma, snižavanja razine kolesterola u krvi, regulacije tlaka i glukoze. Ipak, čini se da nije samo to, već se rizik od srčanih oboljenja dugoročno smanjuje za deset posto.



“U trudnoći se metabolizam drastično usporava jer buduće majke pohranjuju masnoće kako bi imale dovoljno energije za razvoj fetusa, a onda i dojenje, koje potom ubrzava metabolizam i potiče gubljenje kilograma”, objašnjava dr. Sanne Peters, voditelj studije.

U istraživanje Sveučilišta u Oxfordu bilo je uključeno 289.573 žena u pedesetima, promatranih u razdoblju od osam godina. Većina su bile majke, a nijedna na početku nije imala kardiovaskularnih oboljenja. Nakon osam godina, zabilježen je 16.671 slučaj koronarne srčane bolesti, koja uključuje srčani udar te čak 23.983 slučaja moždanog udara.



Žene koje su dojile u prošlosti imale su devet posto niži rizik od srčanog te osam posto od moždanog udara. Kod onih koje su dojile dulje od dvije godine svako dijete, taj je rizik bio još manji – 18 posto manje srčanih i 17 posto manje moždanih udara.

izvor : net.hr

Nema komentara:

Objavi komentar